Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Schwarzenbergovo "Alláhu akbar"

15. 07. 2013 14:41:14
Krátké zamyšlení nad tím, jestli je větší trapák Zeman nebo Schwarzenberg, řeč bude také o jednom zajímavém českém koníčku.
pod dohledem...pod dohledem...Tomáš Krist, Lidové noviny

Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí, přirovnal Zemanův postup při výkladu Ústavy k postupu nacistů a komunistů. Je asi zbytečné pokoušet se hádat o to, měl-li či neměl pravdu . Zemana řada lidí nenávidí tak, že by jim přišlo jakékoli přirovnání adekvátní, i kdyby to bylo ke Gottwaldovi nebo Hitlerovi, takže Schwarzenbergovým řečem o výkladu Ústavy jistě zatleskají automaticky, bez hlubší potřeby popřemýšlet.

Že je to blbost, nahlédne každý, kdo v této zemi žije a kdo neprožil obodbí předchozí vlády v kómatu (protože jestli za tuhle situaci někdo skutečně může, pak je to právě ta příšerná předchozí vláda; bez té smrduté stoky, kterou zvládla udělat z politiky, by si Zeman kritizované kroky nikdy nemohl dovolit). Když však někdo touží po životě v dramatu a stýská se mu po Kalouskově vládě (ne, není to překlep), nebudu mu jeho dobrodružné představy o konci světa vyvracet.

Pokud ovšem člověk není fanatik a nevnímá realitu prostřednictvím emotivních výkřiků a prostinkých hesel, postup pana Schwarzenberga jej musí do značné míry přivést do rozpaků.

Češi mají odedávna zvláštního koníčka - chodit na sebe kydat špínu do ciziny. Nastartoval to už sv. Vojtěch, který si v jednom kuse jezdil stěžovat do Říma, a vydrželo nám to do teď. Je v tom kus určité lidské i politické nezralosti - neumím se vyrovnat s porážkou, tak hned musím běžet k sousedům se ze svého žalu vyzpívat, ujistit je, že "nejsem jako tamti" a pro jistotu portrét protivníka vymodelovat z pořadné hroudy hnoje. K tomu samozřejmě nejlépe slouží německý nebo rakouský tisk, který podobné nářky nikdy neoslyší.

Nechce se mi věřit, že takhle těžce klopýtnul i Schwarzenberg. Pokud to byl bonmot, pak rozhodně nebyl "bon" a směle se může v míře trapnosti měřit se Zemanovým pozdravem "Alláhu akbar!" A pokud si někdo skutečně myslí, že se současná situace u nás dá přirovnat k nástupu nacistů před válkou nebo komunistů po válce, pak bych v jeho hlavě nechtěl prožít ani minutu a doporučil bych mu na pár týdnů uklidňující atmosféru sanatoria. A od člověka, který byl ještě před chvílí místopředsedou vlády, bych čekal trochu ohledu a loajality k vlastní zemi.

A nebo teda mohl pan Schwarzenberg svoji myšlenku rozvést a povyprávět o tom, že sice Zeman drze využil svérázných možností výkladu Ústavy, ale že to nemalá část české veřejnosti vítá a že se té nemalé části veřejnosti nelze vůbec divit. Mohl by vyprávět o Nečasovi a Nagyové, Drábkovi a Šišce, o vlastních selháních v případě korupčních kauz na Zamini. O časech, kdy o zásadních otázkách rozhodovaly hysterické zastydlé puberťačky (Kočí, Peake), o veřejných zakázkách, o pravicových volebních slibech, po nichž zůstal jen výmluvný úsměv Miroslava Kalouska.

Jít si do ciziny jen tak plivnout, to bylo velmi nízké. Také zbabělé, protože nemalou část viny na současné nestandardní situaci nese právě Karel Schwarzenberg. A vidět kdysi sympatického politika a nonšalantního světáka, jak mu vztek a neschopnost unést porážku velí očerňovat naši zemi u sousedů, to už je jenom smutné.

Mimochodem - Karel Schwarzenberg má neobyčejně jednoduchou, rychlou, čestnou a veřejností vítanou možnost, jak Zemanovi jeho hračku vzít: Přemluvit své kolegy, aby rozpustili Sněmovnu a vydali se vstříc novým volbám. Pročpak to asi nedělá?

Autor: Václav Jindra | pondělí 15.7.2013 14:41 | karma článku: 33.32 | přečteno: 1536x

Další články blogera

Václav Jindra

Osobní strážci - film, na který jsme čekali

Publicista a příležitostný dramatik Vladimír Kroupa dnes podrobil analýze zoufalý výkon ochranky prezidenta Zemana, jež nedokázala včas zareagovat na letící tomaty. Neuvedl však, že incident inspiroval filmové tvůrce k vrcholnému počinu české kinematografie polistopadové doby.

5.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 782 | Diskuse

Václav Jindra

Bloger a blogerka roku. Výzva redakci iDnes.

I při letošním hlasování o blogera nebo blogerku roku je otevřen prostor pro jednu velkou nespravedlnost. V dnešním zamyšlení se pokusím ji pojmenovat a zároveň navrhnout nápravu.

4.2.2015 v 16:30 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 818 | Diskuse

Václav Jindra

Chceme i Blanku zažít jinak?

Tunel Blanka se veřejnosti ještě ani neotevřel a už je jasné, že pro ni zůstane zavřený. Alespoň co se týče občanské veřejnosti a těch Pražanů, kteří se jako poplatníci na stvabě tunelu také podíleli, ale jejich života se nemá týkat - cyklistů, chodců, rodin s dětmi. Pojďme to změnit!

8.10.2014 v 15:43 | Karma článku: 11.72 | Přečteno: 595 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Šťavnatá sobota: kácení v lese a vařená kočička

Sobota ve znamení motorové pily a kosy. Taky Smart, který zjistil, že není terénní SUV. Manžel s rozdrápanýma rukama, žena s hlínou pod nehty, vodáci asi ve sto lodích. Ploučnice je někdy jak Václavák v podvečer.

24.6.2017 v 22:32 | Karma článku: 8.33 | Přečteno: 130 | Diskuse

Jan Tichý

Chata mne na stará kolena vyučí

Sic má kolena nejsou tak stará, vyučovat se nechávám už jen životem. Dle hesla: „neuč se, život tě naučí“. V mládí (to se tenkrát nosilo) jsem se učil, a protože na učňák jsem byl moc „chytrý“, vrhl jsem se na gympl a na vysokou.

24.6.2017 v 20:05 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 288 | Diskuse

Jarmila Kamenáčová

Čtyři ženské na chalupě

Není nad pohodu. Když vás nikdo tzv. neprudí. Kdy můžete být sama sebou a to navzdory reklamě bez masek líčidel, ale i bez všech "nutností", kterým podléháme a přitom nás tísní, bez korzetu stresu.

24.6.2017 v 16:40 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 385 | Diskuse

Jan Pražák

Jak jsem byl u věštkyně

Starobyle zařízený pokoj s vysokým stropem a těžkými závěsy na oknech byl osvětlený tlumenou září trojramenného svícnu. Na kulatém stolku, pokrytém temně rudým ubrusem ležely vykládací karty a veliká křišťálová koule.

24.6.2017 v 16:07 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 368 | Diskuse

Dana Adámková

Roztržitá

Každý, to občas zažije, prostě den blbec. To hned po ránu se na vás i káva šklebí. Leknete se vlastního odrazu v zrcadle, i když se na sebe hezky usmíváte.

24.6.2017 v 12:11 | Karma článku: 13.03 | Přečteno: 298 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 937
Milovník života a vášnivých debat. Snad na ně dojde také pod tímto blogem.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.