Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Schwarzenbergovo "Alláhu akbar"

15. 07. 2013 14:41:14
Krátké zamyšlení nad tím, jestli je větší trapák Zeman nebo Schwarzenberg, řeč bude také o jednom zajímavém českém koníčku.
pod dohledem...pod dohledem...Tomáš Krist, Lidové noviny

Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí, přirovnal Zemanův postup při výkladu Ústavy k postupu nacistů a komunistů. Je asi zbytečné pokoušet se hádat o to, měl-li či neměl pravdu . Zemana řada lidí nenávidí tak, že by jim přišlo jakékoli přirovnání adekvátní, i kdyby to bylo ke Gottwaldovi nebo Hitlerovi, takže Schwarzenbergovým řečem o výkladu Ústavy jistě zatleskají automaticky, bez hlubší potřeby popřemýšlet.

Že je to blbost, nahlédne každý, kdo v této zemi žije a kdo neprožil obodbí předchozí vlády v kómatu (protože jestli za tuhle situaci někdo skutečně může, pak je to právě ta příšerná předchozí vláda; bez té smrduté stoky, kterou zvládla udělat z politiky, by si Zeman kritizované kroky nikdy nemohl dovolit). Když však někdo touží po životě v dramatu a stýská se mu po Kalouskově vládě (ne, není to překlep), nebudu mu jeho dobrodružné představy o konci světa vyvracet.

Pokud ovšem člověk není fanatik a nevnímá realitu prostřednictvím emotivních výkřiků a prostinkých hesel, postup pana Schwarzenberga jej musí do značné míry přivést do rozpaků.

Češi mají odedávna zvláštního koníčka - chodit na sebe kydat špínu do ciziny. Nastartoval to už sv. Vojtěch, který si v jednom kuse jezdil stěžovat do Říma, a vydrželo nám to do teď. Je v tom kus určité lidské i politické nezralosti - neumím se vyrovnat s porážkou, tak hned musím běžet k sousedům se ze svého žalu vyzpívat, ujistit je, že "nejsem jako tamti" a pro jistotu portrét protivníka vymodelovat z pořadné hroudy hnoje. K tomu samozřejmě nejlépe slouží německý nebo rakouský tisk, který podobné nářky nikdy neoslyší.

Nechce se mi věřit, že takhle těžce klopýtnul i Schwarzenberg. Pokud to byl bonmot, pak rozhodně nebyl "bon" a směle se může v míře trapnosti měřit se Zemanovým pozdravem "Alláhu akbar!" A pokud si někdo skutečně myslí, že se současná situace u nás dá přirovnat k nástupu nacistů před válkou nebo komunistů po válce, pak bych v jeho hlavě nechtěl prožít ani minutu a doporučil bych mu na pár týdnů uklidňující atmosféru sanatoria. A od člověka, který byl ještě před chvílí místopředsedou vlády, bych čekal trochu ohledu a loajality k vlastní zemi.

A nebo teda mohl pan Schwarzenberg svoji myšlenku rozvést a povyprávět o tom, že sice Zeman drze využil svérázných možností výkladu Ústavy, ale že to nemalá část české veřejnosti vítá a že se té nemalé části veřejnosti nelze vůbec divit. Mohl by vyprávět o Nečasovi a Nagyové, Drábkovi a Šišce, o vlastních selháních v případě korupčních kauz na Zamini. O časech, kdy o zásadních otázkách rozhodovaly hysterické zastydlé puberťačky (Kočí, Peake), o veřejných zakázkách, o pravicových volebních slibech, po nichž zůstal jen výmluvný úsměv Miroslava Kalouska.

Jít si do ciziny jen tak plivnout, to bylo velmi nízké. Také zbabělé, protože nemalou část viny na současné nestandardní situaci nese právě Karel Schwarzenberg. A vidět kdysi sympatického politika a nonšalantního světáka, jak mu vztek a neschopnost unést porážku velí očerňovat naši zemi u sousedů, to už je jenom smutné.

Mimochodem - Karel Schwarzenberg má neobyčejně jednoduchou, rychlou, čestnou a veřejností vítanou možnost, jak Zemanovi jeho hračku vzít: Přemluvit své kolegy, aby rozpustili Sněmovnu a vydali se vstříc novým volbám. Pročpak to asi nedělá?

Autor: Václav Jindra | pondělí 15.7.2013 14:41 | karma článku: 33.32 | přečteno: 1536x

Další články blogera

Václav Jindra

Osobní strážci - film, na který jsme čekali

Publicista a příležitostný dramatik Vladimír Kroupa dnes podrobil analýze zoufalý výkon ochranky prezidenta Zemana, jež nedokázala včas zareagovat na letící tomaty. Neuvedl však, že incident inspiroval filmové tvůrce k vrcholnému počinu české kinematografie polistopadové doby.

5.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 796 | Diskuse

Václav Jindra

Bloger a blogerka roku. Výzva redakci iDnes.

I při letošním hlasování o blogera nebo blogerku roku je otevřen prostor pro jednu velkou nespravedlnost. V dnešním zamyšlení se pokusím ji pojmenovat a zároveň navrhnout nápravu.

4.2.2015 v 16:30 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 821 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

In vino veritas

Je to zdraví prospěšné, kalné jako Botič, blahodárně to působí na nervovou soustavu a činnost srdce, chutná to líp než projímadlo, a dostane se to jenom v určitém ročním období. Co je to?

19.10.2017 v 3:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Renata Prokešová

Šitím za ekologii

Zvolna šlápnu na pedál šicího stroje. Nová mašinka se tiše rozjede. Pravidelné cvakání, steh je jeden jako druhý. Pomalu posouvám látku a koukám, jak se mi střih kabátu mění pod rukama ... A sakra ...

18.10.2017 v 22:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Jak nalejt stádu sliby do hlavy...

...tak jsem si o víkendu udělala čas, abych se podívala do obálky s kandidáty blížících se voleb. No, a jestli si někdo myslí, že se ze mě stala uvědomělá občanka, tak to ani omylem!

18.10.2017 v 20:20 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 258 | Diskuse

Klára Tůmová

Zmizení kocoura Olího

Přes všechno hlídání dveří se obavy staly realitou a jeden z plyšáků zmizel neznámo kde. Naštěstí pro Olíka i jeho lidi byl jeho pobyt v džungli pražských ulic časově omezen.

18.10.2017 v 18:38 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 215 | Diskuse

Stanislav Jahoda

Babiš není ani Trump, ani Orbán: hraje za sebe a je na straně EU a Sorose

Na iDnes vyšel článek o tom, že si Američané ohledně našich voleb kladou otázku, zda Babiš je český Trump a vydá se cestou Orbána. Babiš není ani jedno – není patriot a hraje pouze za sebe.

18.10.2017 v 15:00 | Karma článku: 30.13 | Přečteno: 598 |
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 939
Milovník života a vášnivých debat. Snad na ně dojde také pod tímto blogem.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.